10. festivāla STARO RĪGA programma

10. gaismas festivālā STARO RĪGA ir trīs programmas: Festivāla pamatprogramma “Uz zvaigznēm”, starptautiskā programma, kurā ar saviem darbiem piedalās mākslinieki no dažādām pasaules valstīm, kā arī festivāla apmeklētājiem jau labi pazīstamā līdzdalības programma “Rīgas karnevāls”, kurā ar gaismas objektiem pilsētvidē piedalīsies dažādi uzņēmumi, institūcijas un privātuzņēmēji. Apmeklētājiem tiek piedāvāta arī dažādu ar festivālu un gaismas mākslu tiešāk vai netiešāk saistītu pasākumu programma, kam dots nosaukums “ Staro radot”. Festivāla laikā rīdzinieki un pilsētas viesi aicināti aplūkot arī jaunākos Rīgas vēsturisko ēku fasāžu izgaismojumus, ko jau tradicionāli katru gadu piedāvā Rīgas domes Īpašuma departaments.

Šoreiz krietni paplašinājušies festivāla ģeogrāfija. Kā ierasts, vairums objektu būs koncentrēti Vecrīgā un pilsētas centrā, kas aplūkojami un izstaigājami ar kājām. Īpašs stāsts uz renovētās VEF kultūras pils fasādes atgādinās par rūpnīcas VEF zvaigžņoto gadsimtu, kā arī ikviens aicināts uz nesteidzīgu pastaigu Botāniskajā dārzā un tā Palmu mājā, Kolda Debisī “Mēnesgaismas” pavadījumā gremdēties Karla Gustava Junga zemapziņas teorijās. Krāšņas videoprojekcijas aplūkojamas kultūras pilī “Ziemeļblāzma” un uz Joker kluba, kas jau otro gadu piedalās programmā “Rīgas karnevāls”, fasādes. Vairāki objekti izvietoti pagalmos – vēsturisko ēku “Trīs Brāļi” pagalmā ikviens varēs piedalīties “Lazeru simfonijas” atskaņojumā, Teātra mājas “Zirgu pasts” pagalmā gūt 3D pieredzi sapņu pasaulē, savukārt vidoprojekcijas Mākslas muzeja Rīgas birža iekšpagalmā ieraus skatītāju telpā, kas nav atrodama fiziskās pasaules laukā. Organizātori aicina apmeklētājus būt pacietīgiem un rēķināties ar gaidīšanas laiku šo objektu aplūkošanai.

Festivāla mākslinieki ļoti radoši piegājuši šī gada festivāla tēmas “Uz zvaigznēm” risinājumam gaismas objektos. Vairāki objekti skatītājus aicinās doties ceļojumā cauri galaktikām tuvāk pie zvaigznēm, iepazīt un atklāt vēl nezināmas tāles un jaunus zvaigznājus, vai arī redzēt savu atspulgu zvaigznāja veidolā.  Tikmēr citi mākslinieki, vēršot skatu cilvēka iekšējo pasauli, rosina labāk iepazīt katram sevi. Kā ierasts, daudzi no objektiem atdzīvosies un taps redzami tikai ar apmeklētāju līdzdalību un iesaistīšanos. Negaidītāku pieredzi apmeklētājiem piedāvās Saeima sadarbībā ar Latvijas mākslas akadēmijas studentiem, aicinot ik vienu no mums iejusties Brīvības pieminekļa tēlā un uz mirkli savās rokās turēt Latvijas brīvību simbolizējošās zvaigznes.

Paralēli tradicionālajiem gaismas objektiem Staro Rīga festivāls piedāvās līdzdalības un izziņas programmu – Staro radot, kas visu apmeklētājus aicinās pašiem iesaistīties un līdzdarboties. Zinātnes Zona aicina pavērt durvis uz gaismas un sapņu laboratoriju, lai iedvesmotu un dotu iespēju bērniem radīt ko tādu, par ko viņi nekad pat nebija pat iedomājušies: veidot luminiscējošas, levitējošas spāres, apskatīt “Mirdzošo gleznu teātra” izstādi un vēl daudzus citus pārsteigumus.